teksas manifesto – Tribün Sözlük
Geçmiş senelerde kaleme alınan ve Teksas'ın kimliği, mücadelesi ve Teksaslılığın gereklerinin anlatıldığı TEKSAS MANİFESTO, güncellenip günümüze uygun hale getirilmiş ve yenilenmiştir.

Yenilenen haliyle TEKSAS MANİFESTO aşağıdaki gibidir:

TEKSAS MANİFESTO

"Her türlü Bizans oyunlarına rağmen İstanbul hegemonyasına son vereceğiz" yazılı pankart, 80'li yıllarda Bursaspor tribünlerinin en çarpıcı pankartlarından birisiydi. Aslında pankarttan çok bir davayı, bir felsefeyi anlatıyordu.

“Futbol yalnızca futbol değildir'' değişinin gerçek olduğunu kanıtlayan mecralardan birisi olan Türk futbolunun üç ayrıcalıklı İstanbul kulübünün emrine teslim edilmesine başkaldırışın başlangıcı, futbol takımımızdan daha çok tribünlerimizde oluştu. Bursasporumuz'un kuruluşu ile birlikte yeşil beyazlı armayı hiçbir yerde yanlız bırakmamayı bir görev bilen tribünlerimiz, olaylı Zonguldak deplasmanı sonrası, ilk olarak “TEKSAS KONVOY” ardından da “TEKSAS” unvanını almış, daha sonra 1967 yılında 1. Lig’e çıkmamızla beraber, İstanbul dükalığının karşısına her zamanki haşmetiyle dikilmiş ve sürdürdüğü mücadele ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve takdirini toplamayı başarmıştır. Malum takımların taraftarlarının en azından Bursa’da istediği gibi at oynatamayacağını tüm Türkiye'ye gösteren ve daha önce hiçkimsenin gitmediği deplasmanlara giden, konvoy ve atkı şov kavramını ülke tribünlerine kazandıran da yine Teksaslı yeşil beyaz âşıkları olmuştur.

Bursaspor ile Bursa şehrinin bir bütün olduğu bilinci daha 80’li yılların sonlarında tribünün tamamına yerleşmiş ve zihinlerde yer edinen bu kentlilik bilinci, Bursaspor’u Bursa’nın en büyük değeri ve TEKSAS’ı da yıllar içerisinde bir nevi Bursa’nın en büyük sivil toplum örgütü haline getirmiştir. Karşısına çıkan tüm zorluklara, Bursaspor’un yıllarca içerisinde bulunduğu tüm olumsuzluklara ve çekilen onca cefaya karşın içinde Bursaspor sevdasını barındıran herkes Teksaslı’dır.